Dostupných informací je o levanduli mnoho, přidám jen pár vlastních myšlenek, postřehů a zkušeností.
Je opravdu krásná. Pozitivní účinky na naše těla fyzická i duchovní je možno zaznamenat různými způsoby. Dnes máme k dispozici mnoho forem produktů, ve kterých se levandule dobře uplatňuje a věřím, že kdo má tuto bylinu v oblibě, najde si něco milého příjemného i pro sebe. Nejlepší variantou je vlastní rostlina na zahrádce nebo v květináči…… ale jedna je rozhodně málo.
Při první návštěvě francouzské Provence, která je popisována jako relativně neúrodná, hornatá s častým silným větrem, mě překvapily opravdu drsné podmínky, za kterých je levandule v určitých místech vysazována. Nemá vyšlapanou cestu, tak jako se o to snažíme u nás, o to více obdivu zaslouží životaschopnost a vlastnosti těchto rostlin. Ba, co víc, zdá se, že čím drsnější podmínky okolního prostředí, tím víc ona předvede ze svých rezerv. A to se mi zdá jako inspirace velmi dobré.
Všude se dočteme, že levandule potřebuje k spokojenému růstu propustnou nejlépe písčitou sušší půdu, ne příliš bohatou na živiny.
Při pěstování se mi výběr stanoviště pro výsadbu jeví jako důležitý – levandule miluje místo, kam sluneční paprsky dopadají co největší část dne a také dobrou drenáž – kořeny ve vlhku jí dlouhodobě opravdu nesvědčí. Přesto jsem v současné době na naší zahradě na Mělníku napočítala okolo 150 spokojeně vypadajících rostlin, kterým se daří a půda je zde jílovitá. Tím chci říct, že věřím, že levandule může být pěstována na každé zahrádce. Následná péče po vysazení není vůbec náročná. Plné slunce, drenáž a správný řez – minimálně jednou ročně, spíš dvakrát-to je základ, aby se těmto blahodárným rostlinám dařilo.
Pěstování v nádobách se mi líbí moc, je třeba se o rostliny více starat – při prokořenění nádoby na rozdíl od rostlin zasazených ve volné půdě je možno pozorovat jistou stagnaci v růstu a neprospívání. Tady je důležitý výběr velikosti nádoby podle velikosti rostliny, propustná půda s dobrou drenáží a dle potřeby častější přesazování. Levandule koření do hloubky, tak je třeba jí toto umožnit. Mám tu milou zkušenost, že se levanduli daří leckde, jen stín jí nesvědčí v tom smyslu, že se plně nerozvine do krásy – málo kvete a květy jsou světlejší barvy a slabé.
Důležité mi přijde napsat, že to, co je označováno jako levandule není jen jeden druh. Poznala jsem to hned při své první objednávce 10 ks jednoho druhu fialově kvetoucích levandulí, kdy mi v balíku dorazily hned druhy tři – dva fialově kvetoucí a jeden s bílými květy. Vlastně jsem měla štěstí.
Po načítání mnoha informací jsem došla k tomu, že se převážně pěstují zástupci dvou skupin levandulí, a to jsou Lavandula intermedia – lavandin a Lavandula angustifolia – levandule.
Každopádně ještě dřív než jsem načetla informace o detailech a rozdílech mezi těmito dvěma druhy, intuitivně a možná i výhodností v pěstování mi byla bližší varianta Lavandula angustifolia, která má významné léčebné vlastnosti klidnící, spasmolytické, antibakteriální atd. a tu my také v největší míře pěstujeme.
Obecně se dá říct, že levandule má relaxační účinky, zatímco lavandin je stimulant. Ale oba druhy uplatnění najdou, jen je dobré znát jejich vlastnosti, obsah látek, způsob působení a účinky, kterých bychom mohli využít.
Opakovaně narážím na problém identifikace jednotlivých druhů rostlin i v zahradnictví. Prodávané rostliny s názvem „Levandule“ už nikdo neurčí blíže, takže vlastně není úplně jasné jaký druh či kultivar kupujete. Tím nechci odradit od nákupu – naopak, myslím si,že každý si tu svou nejlepší najde…..sám.
Krásné jsou všechny, jen se některé nemusí hodit pro naše účely. Tak například jsem zjistila, že některý druh levandule se nehodí pro použití v kuchyni a zrovna do pokrmů je dobré vybrat ten správný, abychom nebyli zklamáni výsledkem.
Pokud mě napadne něco důležitého z informací o levanduli, co vyplyne z práce a pěstování v našich podmínkách, ráda přidám odstavec na tuto stránku.
Květy jsem ostříhal (opatrně) a zbylo mi na rostlině (kromě normálních (?) výhonů i několik „štětek“, silně zahuštěných lístky i proschlými. Nevím, jestli mám tyto štětky také odstranit, zatím se mi nezdá, že by z nich mělo něco rašit.Děkuji za radu.Pavel
Dobrý den,
doporučuji vystříhat vyschlé části a nebát se řezu, jen nejít příliš do hloubky a do starého dřeva- některé druhy levandulí opravdu nezobrazí, když se seříznou moc.
Nevím,jak staré rostliny máte, ale správným řezem se dají dobře zmladit a udrží se tak kompaktní tvar. Do podzimu rostliny ještě významně obrazí a příští rok budou skvělé! Hodně úspěchů!
Dobrý den,
již delší dobu koketuji s myšlenkou pěstovat levanduli ve velkém. Mám za domem malé políčko a jen myšlenka krásně rozkvetlého místa v naší obci mě velice láká,. Jak píšete, levanduli se daří téměř v každé půdě a já doufám, že i u nás v Polabí se bude dařit. Jen se chci optat, zda jsou na trhu odběratele, kteří budou mít zájem o levanduli čerstvou či sušenou?
O levanduli je aktuálně obecně zájem u zákazníků. Nedokážeme ovšem zodpovědět, jaký budete mít konkrétní úspěch.
Dobrý den,
Mám na Vás,jako odborníky přes levanduli, otázku. Plánujeme svatbu na 1.9 a hrozně bych si přála ji mít v levandulovích odstínech. Myslíte, že můžu nechat květy na rostlinách až do konce srpna? Bude to ještě vypadat hezky? Popřípadě nemáte typ,jak posunout období květu na později :D. Děkuji za odpověď
Pardon, levandulových
Dobrý den, jde o to, jaký druh, popř.kultivar máte k dispozici. Jsou levandule, které odvetou v létě v období červen- červenec a pak už se mnoho květů nedočkáte, spíš vyjímečně nakvetou slabě. Lavandiny mají období květu posunuté, ty co máme my, kvetou až v srpnu a relativně jistotou bývá levandule kultivar Hidcote Blue; která kvete v druhém kvetení vlastně až do teď. Tak nevím, jestli se v tom zorientujete, pokud by jste měla ten zmíněný tmavě kvetoucí Hidcote, tak asi květy budete mít i v září. S posouváním termínu kvetení zkušenosti nemám. Dovedla bych si představit podmínky, které kvetení urychlí, ale zpomalení kvetení v běžných podmínkách u nás bude obtížné, tuším.
Hodně štěstí!
S pozdravem Lucie Petržílková